IELTS KURSU

londonIELTS İngiltere, Avusturalya , Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri yüksek öğretim kurumları ve Türkiye´de bazı üniversitelerin hazırlık sınıfından muaf olmak için gerekli olan İngilizce bilgisi yeterlik sınavıdır. Akademik ve Genel IELTS sınavları vardır, ancak yüksek öğrenim için geçerli olan Akademik IELTS sınavlarıdır.Yüksek öğrenim kurumlarına kabul edilebilmeniz için genelde kabul edilen not 6.0 ve yukarısıdır. Ancak başvurulan ülke ve yüksek öğrenim kurumunun beklentilerine göre bu baraj değişmektedir. IELTS sınavının geçerlik süresi 2 yıldır; ancak bazı üniversiteler 5 yıla kadar kabul etmektedir.

IELTS, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır.

IELTS Türkiye’de, İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanır fakat bu sınavın bütün başvuru işlemleri sadece British Council İstanbul ofisinden yapılmaktadır.

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. Türkiye’de IELTS’i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin: Boğaziçi, Bilkent, Bilgi, Yeditepe Üniversiteleri ve THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar.

IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. General Training modülü genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir, Academic modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. IELTS sınavını hangi modülde almanız gerektiğini, mutlaka sizden bu sınavı almanızı isteyen kuruma sorarak emin olunuz.

SINAV FORMATI

IELTS Sınavı Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Konuşma bölümü hariç, toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.TEST SONUÇLARI

Sınav tarihinden sonra 13. gün Test Sonuç Raporunuz kurye ile adresinize gönderilecektir. Test Sonuç Raporunda, Listening, Reading, Writing ve Speaking bölümlerinin ayrı olarak 9 üzerinden değerlendirmesi ve bunların ortalaması olan sonuç notunuz yeralmaktadır.

HANGİ KURUMLAR IELTS SINAVINI KABUL EDİYOR?
IELTS Avusturalya, Yeni Zelanda, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Ingiltere başta olmak üzere birçok ülkede, üniversite başvurularında kabul edilmektedir.
Amerika Birleşik Devletlerinde, 1400’den fazla üniversite ve kurum IELTS sınavını kabul etmektedir. Tüm listeyi görmek için www.ielts.org sitesinden yararlanabilirsiniz.

Amerika’da öğrenim görmek ya da çalışmak isteyenler için IELTS hizmet ve kalite sunmaktadır. IELTS, dünya çapında 120 ülkede 300 test uygulama merkezinde, senede 48 test ile hizmet vermektedir. Teste bir kere girenler bir sonraki sınavda tekrar şanslarını deneyebilirler. Amerika dışında, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda ve göçmenlik ofisleri dahil olmak üzere İngilizce konuşulan eğitim kurumu ve profesyonel kurum IELTS’i kabul etmektedir. IELTS, dil değerlendirmede en yüksek uluslararası standartlara sahiptir. Test , IELTS’e en güvenilir test sonucu itibarını kazandıran, yüz yüze konuşmanın yanı sıra okuma, yazma ve dinleme bölümlerinden oluşmaktadır.

Dinleme (4 bölüm, 40 soru, 30 dk.)
Genel İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60dk.) – Akademik İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60 dk.)

Genel İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,30 dk.) – Akademik İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,60 dk.)

Konuşma (11-14 dk.)

Her bölüm için ayrıca tüm test puanınızdan ayrı bir puan alırsınız. Bunlar size Test Rapor Formu şeklinde verilir (TRF). Sınavdan alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile de ifade edilebilir (örn 4,5 veya 6,5 gibi). Ancak, Yazma ve Konuşma bölümleri sadece tam rakamlar ile belirtilir. (örn 4,0 veya 6,0 gibi).

Bu sonuç belgeleri sınav tarihinden sonraki 13. gün Aras Kargo aracılığı ile adaylara gönderilir.

IELTS Sınav Sonucları Ne İfade Eder ?
Adaylar 1’den 9’a kadar olan puanlamaya göre bir sonuç elde ederler.

Geçme veya kalma puanı yoktur.

9 – Expert User
Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.

8 – Very Good User
Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.
7 – Good User
Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.

6 – Competent User
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir

5 – Modest User
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.

4 – Limited User
Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.

3 – Extremely Limited User
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.

2 – Intermittent User

IELTS Sınavına Nasıl Kayıt Olabilirsiniz?
Türkiye’de IELTS sınavı Bitish Council ofisleri tarafından İstanbul, İzmir , Ankara ofisleri tarafından yapılmaktadır. Daha detaylı bilgiye

Daha detaylı sınav bilgisi ve başvuru formları British Council ofislerinden ve britishcouncil.org.tr adresinden temin edilebilir.

Adım adım kayıt işlemleri:

1 Adım:

Sınav giriş ücreti £100 Sterlin’dir. IELTS sınavı başvuru ücretini en yakın İş Bankası şubesine yatırabilirsiniz.
British Council banka hesabı detayları: Türkiye İş Bankası Beyoğlu Şubesi Sterlin Hesabı No: 1011 – 3150992

Bu hesaba £100 Sterlin yatırınız. Banka dekontunun açıklama bölümüne mutlaka adınızı soyadınızı, şehrinizi, gireceğiniz sınav tarihini ve “IELTS sınav ücreti” ibaresini yazdırınız.
(Örnek: Ahmet Yıldırım İstanbul 10 Temmuz tarihli IELTS sınav ücretidir)

Önemli Not: Dekontta aşağıdaki bilgilerin yer alığından emin olunuz:

Adayın İsmi
· Sınav ismi (IELTS)

Sınav Tarihi
Sınava girilmek istenen şehir

2. Adım:

IELTS başvuru formunu temin edip çıktısını alıp, doldurun. (britishcouncil.org.tr)
– 1 vesikalık fotoğrafı sınav günü getirebilirsiniz
– Academic veya General Training modül seçimini IELTS sertifikalarını kullanacağınız kurumlardan öğrenebilirsiniz
– Başvuru formunun ilk dört sayfası gerekmektedir

3.Adım:

IELTS başvuru formunu, banka dekontunun fotokopisini ve kimlik fotokopisini 0212 355 56 59′a fakslayınız.
Ardından faks teyidi için 0212 355 56 23′ü arayınız.

Sınav günü getirmeniz gereken evraklar:

– 1 vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
– Başvuru Formu ve dekontun orijinali

– 2 Kimlik (Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport veya resimli ikametgah)
Başvurunuzu sınav tarihinden en geç 14 gün öncesinde tamamlamış olmalısınız.

Transfer

Adaylar sınavlarını ileri bir tarihe transfer edebilirler.

Transfer işlemi sadece bir kez yapılır

Sınav tarihinden en az 20 iş günü önce müracaat edenlerden transfer ücreti alınmaz.

20 iş günü içinde müracaat edenlerden £42.50 karşılığı TL. transfer ücreti alınır.
Kayıt İptali

Adaylar herhangi bir nedenle kayıtlarını iptal edebilirler.

Sınav tarihinden en az 5 iş günü önce başvuranlara £42.50 karşılığı TL. geri ödeme yapılır

5 iş günü içinde başvuranlara geri ödeme yapılmaz.

En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildigi konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker
1 – Non User
Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.
NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?

1.IELTS’İN HANGİ VERSİYONUNA GİRMENİZ GEREKTİĞİNİ BELİRLEYİN

a. Akademik
b. Genel Eğitim

2. SINAV TARİHİ VE SON KAYIT GÜNÜNÜ ÖĞRENİN

Kayıtlar sınav gününden en geç 4 hafta öncesine kadar kabul edilir
Kontenjan olduğu takdirde, sınav tarihinden önceki 3. hafta içinde sınavlar departmanından alınan onay ile gerçekleşen başvurular gecikme bedeline tabii tutulur.

Gecikme Bedeli: 70TL

3. IELTS SINAVI BAŞVURU ÜCRETİNİ British Council Banka hesabına yatırın:

2011 IELTS Test ücreti 295TL

* LÜTFEN ELEKTRONİK KAYIT FORMUNUZU DOLDURMADAN ÖNCE SINAV ÜCRETİNİ YATIRIN.
SINAV ÜCRETİ ÖDENMEDEN YAPILAN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

BRITISH COUNCIL TL Hesabı
T.C Is Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1386454
Hesap Sahibi İsmi(Alıcı) :British Council – Embassy Office of Cultural Counsellor
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR600006400000110111386454

Banka makbuzunda yazılması gerekenler: Adayın Ismi, Sınav tarihi, Kimlik Numarası (Bu numara online kayıt esnasında kullanılan pasaport ya da TC Kimlik no’su ile ayni olmak zorundadır)
ÖRNEK: ALI YILMAZ, 27 KASIM IELTS, 12345678912

4.SİTEMİZDE YER ALAN ELEKTRONİK IELTS BAŞVURUSUNU EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLAYIN

100 KB’I geçmeyecek BİR adet RESMİNİZİ ekleyerek bİze gönderİn ve ORJİNAL başvuru formunu sInav günü teslİm edİlmek üzere doldurun

Orjinal başvuru formunun doldurularak sınav günü teslim edilmesi gerekmektedir.

Elektronik başvurunuzu gönderdikten sonra 3-5 gün içerisinde, formda belirtmiş olduğunuz email adresine aday numaranız ile beraber kayıt onayınız gönderilecektir

Elektronik IELTS başvurunuzu tamamladıktan sonra ve sınava gelmeden önce “Adaylara Uyarılar” dökümanını (sadece İngilizce) indirerek okumuş olduğunuza emin olunuz.

5 iş günü içerisinde kayıt onayınız email adresinize gelmezse lütfen bizi 212 355 5657 numaralı telefondan arayın.

Sınav tarihine yaklaşık bir hafta kala, web sitemizden aday numaranız ile yazılı ve sözlü sınav tarihlerini, saat ve yer bilgilerini öğrenebilirsiniz. IELTS Sınavınızın sözlü bölümü, yazılı tarihinden bir kaç gün önce yada sonra yapılabilmektedir. Dolayısıyla, tarih&saat&yer bilgilerinizi web sitemizden zamanında kontrol etmenizi rica ederiz.

Adayların sözlü sınav tarih ve zamanını seçme şansı bulunmamaktadır ancak sınav merkezimiz özel durumu olan adaylara yardım edebilme şansına sahiptir.

Bu nedenle yurtdışından gelen yada özel durumu olan adaylarımızın kayıtlarını tamamladıktan hemen sonra *protected email* adresine durumlarını bildiren bir e-posta göndermeleri gerekmektedir.

Önemli Hatırlatma

IELTS SÖZLÜ VE YAZILI SINAV GÜN, YER VE SAAT BİLGİLERİ ADAYLARA EMAIL İLE GÖNDERİLMEMEKTEDİR. ADAYLARIN, KENDİLERİNE ONAY EMAILI İLE GÖNDERİLEN ADAY NUMARALARINI KULLANARAK, SINAVA BİR HAFTA KALA, WEB SİTESİNDEN BİLGİLERİNE BAKMALARI GEREKMEKTEDİR.

BRITISH COUNCIL SÖZLÜ SINAVINI KAÇIRAN ADAYLARDAN SORUMLU DEĞİLDİR

ONLINE BAŞVURU FORMUNUZA YÜKLEYECEĞİNİZ FOTOĞRAF TEST SONUÇ RAPORUNUZDA KULLANILACAKTIR.LÜTFEN YÜKLEYECEĞİNİZ FOTOĞRAFIN AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞ KURALLARA UYGUNLUĞUNDAN EMİN OLUN. UYGUN OLMAYAN FOTOĞRAFLAR İLE GÖNDERİLEN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEĞİNDEN KAYIT ONAY SÜRENİZİ UZATACAKTIR.

Fotoğraf Standartlarında Önemli Değişiklik: 1 Ocak 2010 tarihi itibari ile IELTS başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların sadece boyundan yukarısını kaplayacak şekilde ön cepheden ve gözlüksüz olması gerekmektedir. Bu şartlara uymayan fotoğraflı başvurular kabul edilmeyecektir. 31 Aralık tarihine kadar kayıt yaptıran adaylar bu kural değişikliğinden etkilenmeyecektir.

Boyut

Fotoğrafın büyüklüğü maximum 100KB olmalıdır.

Fotoğrafınız jpg formatında ve kare olmasına özen gösteriniz.

İçerik

Fotografta katılımcının yüzünün tamamının ön cepheden görünüyor olması gerekmektedir.Kişinin gülümsemeyen bir ifade ile gözlerinin açık olması ve kameraya yönelmiş olması zorunludur. Katılımcının vücudunun omuz aşağısındaki herhangi bir bölümü görünmemiş olmalıdır. Fotoğraf diğer nesneleri ya da fazladan insan görüntüsü içermiyor olmalıdır. Katılımcı fotoğrafta dikey olarak yerleştirilmiş olmalıdır.

Fotoğraf, katılımcının son 6 ay içinde çektirmiş olduğu yeni bir fotoğrafından alınmış olmalıdır.

Baş Pozisyonu

Katılımcı doğrudan kameraya bakmalıdır.

Başın, yukarı, aşağı ya da yanlara bakmıyor olması gerekir.

Arka plan

Kişi, düz, açık renkli bir arka planla çevrelenmiş olmalıdır.

Odak/Çözünürlük

Bütün yüz ortaya odaklanmış olmalı.

Yüzün nitelikleri kolayca ayırt edilebilir olmalı.