AİLE BİRLEŞİMİ AVUSTURYA

AVUSTURYA’DAKİ EŞİN YANINA AİLE BİRLEŞİMİ İLE GİDECEKLERİN DİKKATİNE!

30 Haziran 2011 tarihinden itibaren Avusturya hükümeti yeni aile birleşimi yasasını uygulamaya koydu. Bu yasaya göre Avusturyada yaşayan biri ile evlenen her Türk vatandaşı (Avustuıryadaki eş Türk veya Avusturya vatandaşı farketmiyor) önce aile birleşimi Almanca kursuna gidecek ve sonra Almanca dil yeterlilik sınavına girecek.

2007 yılından beri Almanya, Hollanda ve Kasım 2010 tarihinden beri İngilterede uygulanan benzer yasa Avusturya tarafından da uygulamay konuldu. Türkiyeden giden kişinin Avusturyadaki topluma daha çabuk uyum sağlamasını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen yasanın içeriği şöyle:

KİMLER AİLE BİRLEŞİMİ YAPABİLİR?- AVUSTURYA

1-Öncelikle 21 yaşını doldurmuş olmak.

2-Avusturyadaki eşin uzun süreli oturumunun veya vizesinin olması

3-Avusturyadaki eş ;

a-Kırmızı-Beyaz-Kırmızı kart sahibi olmalı veya

b-Mavi EU kart sahibi olmalı veya

c-Avusturya vatandaşı olmalı

4-Çocuklarda Avusturyadaki aileleriyle aie birleşimi yapabilir.

5-Avustruyadaki eş hiçbir sosyal yardım almamalı (çocuk parası dahil)

6-Aylık geliri iki kişi için: 1189,58 Euro olamalı

Her çocuk için: ayrıca 122,41 Euro kazanmalı

7-Oturduğu ev büyük bir aileye yetmeli.

8-Avusturyada resmi bir sağlık sigortası olmalı.

TÜRKİYEDEN GİDEN EŞİN ALMANCA BİLMESİ GEREKLİ. KONSOLOSLUK VİZE BAŞVURUSUNDA NASIL KANITLANMALI?

Türkiyeden giden kişi Avrupa Dil Komisyonunun belirttiği şekilde Almanca aile birleşimi kursuna gitmeli ve kurs sonrası Almanca Dil Yeterlilik sınavını geçmeli.

Aile birleşimi yapanlar için Almanca Dil Kurslarımız bulunmaktadır. Seviyeler A1, A2 ve B1.

1-Eğer A1 Almanca sertifikası alarak Avusturyaya giderseniz çalışma izni verilmiyor(A1 Almanca seviyesi: temel düzeyde Almanca). Çalışabilmeniz ve vizenizin uzatılabilmesi için Avusturyada kurslara devam edip A2 ve B1 düzeyi Almanca sertifikası almanız gerekiyor.

2-Eğer A2 veya B1 seviyesinde sertifika ile vize başvurusu yaparsanız çalışma izni de veriliyor.

Detaylı bilgi için: 0216-550 27 61 Avrupa Dil Kültür Merkezi Aile Birleşimi bölümü

HANGİ ALMANCA KURSU AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN DOĞRU KURSTUR? ALMANCA AİLE BİRLEŞİMİ KURS ÜCRETİ NE KADARDIR?

Türkiyedeki genel Almanca kurslarının seviyelerine göre ilk seviye Almanca aile birleşimi konsolsoluk sınavları için yeterli değildir. Gittiğiniz Almanca kursunun aile birleşimi kursu olması gereklidir. Nedeni ise Avrupa Dil Komisyonunun belittiği çerçevede eğitim almanız gerekir.

Avrupa Dil Kültür Merkezi aile birleşimi bölümüyle (Vize Eğitim) 2007 den beri Almanca aile birleşimi sınavına girenlerde %100 başarı ile çalışmaktadır. Bizimle başarınızı garantileyebilirsiniz.

Aile birleşimikursu ücetimiz aylık 445 TL olup toplam 890 TLdir. İki kursan oluşur; temel Almanca ve sınav hazırlık. En uygun ve güvenilir bir şekilde sınava hazırlanarak paranızı ve zamanınızı boşa harcamayın. Tel: 0216-550 27 61

ALMANCA A1 SINAVI NEREDE VE NE ZAMAN YAPILIR?

Merkezi sistem ve randevuyla İstanbul, Ankara ve İzmirde yapılır. Yabancı Dil Kurslarının sertifikalarını Avusturya konsolosluğu kabul etmez.

Sınavların belirli bir düzeni yoktur bazen ayda bir bazen iki kere yapılır. Bazende hiç yapılmaz. Kursiyerlerimizin sınav randevularında yardımcı oluyoruz. Almanca aile birleşimi sınıflarımız A1 Almanca sınavı tarihlerine uygun açılmaktadır.

ALMANCA SINAVINDA KALIRSAM KAÇ KERE GİRME HAKKIM VAR?

Konsolosluğun istediği Almanca sınavında kalırsanız 1 ay yasak alıyorsunuz ve ancak bir ay sonra sınav girebiliyorsunuz. Sınava istediğiniz kadar girebilirsiniz.

Sadece her kaldığınızda Avusturyaya gitme süreniz uzar.

AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ İÇİN AVUSTURYA KONSOLOSLUĞUNA NASIL BAŞVURMALIYIM?

Başvuru Türkiyedeki adresinize en yakın Avusturya Konsolosluğundan randevuyla ve şahsen yapılır. Vize başvurusunda gereken evraklar oldukça fazladır ve formların Almanca doldurulması gerekir. Almanya aile birleşimi vize başvurularından farklıdır.

Avusturya vize başvurularında kurumumuz ücret karşılığı danışmanlık yapmaktadır. Tel: 0216-550 27 61

AVUSTURYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Eğer yasal bir engeliniz yoksa Avusturya hükümeti 6 ay içinde vize başvurunuzu değerlendirir. Kişilere göre bu süre değişir.

BAŞARININ ADRESİ: AVRUPA DİL KÜLTÜR MERKEZİ – VİZE EĞİTİM